MARTIN NIELABA

Artysta malarz, fotograf a także wynalazca oraz mistrz szermierki. Jest człowiekiem myśli koncepcyjnej, którego innowacyjne działania pomagają sztuce wyrwać się z nałożonych na nią ograniczeń. Dzięki wieloletniej pracy, eksperymentowaniu i poszukiwaniu własnych rozwiązań osiągnął swój artystyczny cel – przełamanie wszystkich barier i uzyskanie nowej jakości oraz dynamiki w malarstwie.

 

Urodził się w Warszawie w 1963 roku. Większą część swojego życia spędził w Niemczech, Szwajcarii i we Francji. Jednak w 2011 roku postanowił powrócić do Polski i tu kontynuować pracę twórczą. Początkowo wiązał swoją karierę ze sportem idąc w ślady swojego ojca Henryka, polskiego medalisty olimpijskiego w szermierce. Nielaba trenował szermierkę w Polsce, a następnie w Niemczech – w światowej sławy centrum szermierki w Tauberbischofsheim, jednocześnie studiując na Akademii Sportowej w Kolonii. Jednakże ostatecznie w 1985 roku poddał się swojej pasji, którą rozwijał już od młodości. Porzucił sportową karierę i poświęcił się sztuce. 

O SZTUCE NIELABY

(…) Nielaba jest mistrzem pędzla tworzącym hipnotyzujące, niesamowite, monochromatyczne kompozycje, których złożoność i totalność są tak połączone, że aby je opisać, stworzył on określenie „abstrakcja fraktalna”. Fascynują one ze względu na wynikający z nich paradoks: mimo że są malowane ręcznie, to są odbierane jak fotografie. Mimo że wyglądają, jakby miały głęboką fakturę, to ich powierzchnia rozpływa się w idealnie gładką przestrzeń. Mimo że w niektórych jego pracach pojawia się figura konia, to nie mają one na celu jakiejkolwiek ilustracji, lecz jedynie ekspresję ruchu (…) - Lori Waxman – krytyk sztuki z Chicago, 60 wrd/min art critique, dOCUMENTA (13), Kassel, 2012.

 

Nielaba nie uznaje kompromisów, odrzuca wszelkie ograniczenia, które wpłynąć mogą na wolność, jakość i odbiór jego sztuki.  Potrzebował nowatorskich rozwiązań, a wręcz złamania aksjomatów w obszarze malarstwa olejnego, aby otworzyć w sztuce nową perspektywę i doświadczenie intelektualne. Opracował innowacyjną, autorską technikę malarską. Maluje na różnego rodzaju materiałach, za pomocą tworzonych przez siebie narzędzi. Jego prace są wynikiem absolutnego uproszczenia formy i przełożenia doświadczeń współczesnej nauki na uniwersalny język sztuki wizualnej. Na jego obrazach olejnych pozornie martwe bryły i formy ożywają pod kolejno nakładanymi – lub, jak określa Nielaba „narzeźbianymi” - ręcznie warstwami specjalnej żywicznej mieszaniny lakierowej, odbieranej przez widzów jak szklana powierzchnia pokrywająca obraz. 

 

Przełomowa technologicznie mieszanina lakierowa oraz technika jej aplikacji - obie wynalezione przez Nielabę na początku lat 90. - pozwalają mu uzyskać w pracach niespotykaną głębię i wielowymiarowość. Chcąc zapewnić odbiorcom swojej sztuki wyjątkowe wrażenia, Nielaba pozwala nie tylko eksplorować swoje obrazy za pomocą wzroku, ale także ich dotykać - co jest zwykle zabronione w muzeach i galeriach. Ze swoją twórczością wychodzi również na zewnątrz - do otwartej przestrzeni publicznej, gdzie oryginały prac olejnych wystawia niezależnie od warunków pogodowych. To zupełnie nowa jakość ekspozycji i odbioru malarstwa, która pozwala spotęgować wrażenia widza i w inny sposób spojrzeć na świat sztuki.

 

Więcej informacji na temat twórczości artystycznej Nielaby kliknij tutaj.

 

          © Martin Nielaba – All rights reserved

  CONTACT

 

  Warsaw, Poland   

 

  info@martin-nielaba.com

 

  (+48) 698 864 463