UŻYTKOWE OBIEKTY SZTUKI

Martin Nielaba jest również prekursorem nurtu zwanego dziś upcykling, który zapoczątkował on już pod koniec lat 80., a który oficjalnie został zdefiniowany dopiero pod koniec lat 90. W tym obszarze stworzył własne reguły. Przeniósł swoje malarstwo olejne na stare zużyte przedmioty użytkowe, które przeobraził w dzieła sztuki, zachowując jednocześnie ich pierwotną funkcję. W procesie tym zastosował też swój wynalazek żywicznej powłoki lakierowej i jej aplikacji, pokrywając nią morfologię malunku. 

W 1990 roku w Szwajcarii odbyła się pierwsza wystawa prac Nielaby, podczas której pokazał on publiczności zniszczone meble, z których nikt już nie chciał korzystać, a w które on tchnął artystyczną duszę i przywrócił je ponownie do życia, tworząc z nich użytkowe obiekty sztuki. Nielaba stworzył na nich między innymi obrazy będące kopiami dzieł słynnych artystów - jak na przykład Dziewczyna z Peoniami Aleksieja Jawlenskiego. Wystawa cieszyła się dużą popularnością i jej odbiór przez widzów zainspirował Nielabę do wykorzystania jego wynalazku również w innych obszarach.

CYKL ART FORM

Aktualne działania artystyczne Nielaby w ramach cyklu ART FORM to kontynuacja tego rozpoczętego ponad 30 lat temu procesu. Nielaba ponownie tworzy unikatowe obrazy olejne i zamyka je swoją żywiczną powłoką lakierową na różnego rodzaju starych, używanych obiektach. Nowym jest jednak aspekt spojrzenia i widzenia przez Nielabę zarówno obiektu jak i samego procesu. Odzwierciedlają one wszystkie jego doświadczenia artystyczne z minionych dekad. Ta projekcja jest całkowicie spójna z głęboką filozofią jego sztuki i sposobem jej ekspozycji. 

 

Jednym z najistotniejszych aspektów jest zapewnienie odbiorcy możliwości doświadczania prac Nielaby na wielu płaszczyznach, pozwalając na dotyk i odbiór w nietypowej przestrzeni, spójnie z definicją obiektu użytkowego. O ile w przypadku wystaw istotna jest krótka i przemijająca interakcja z odbiorcą, to obiekty z cyklu ART FORM mają stać się stałymi elementami prywatnych lub publicznych przestrzeni, gdzie spełnią nie tylko artystyczną, ale też użytkową funkcję. 

 

Cały proces tworzenia takich dzieł sztuki przeprowadzany jest ręcznie i trwa wiele tygodni. Każdy z obiektów to pojedynczy i niepowtarzalny egzemplarz, sygnowany przez Nielabę. Mogą one funkcjonować jako samodzielne elementy kreacji wnętrza, które całkowicie opanują zmysły odbiorcy, a w połączeniach z innymi elementami tworzą kolejne żywe obrazy i konstrukcje, które nadają unikalny charakter każdej przestrzeni.


Poniżej zaprezentowane obiekty powstały w ramach cyklu Art Form i są to unikatowe, pojedyncze egzemplarze. Zostały stworzone przez Nielabę z używanych mebli odnalezionych przez niego w różnych częściach Europy. Na każdym z nich powstało wyjątkowe dzieło malarskie przy użyciu najwyższej jakości artystycznych farb olejnych i zastosowaniu autorskiego opracowania Nielaby. Każdy z obiektów jest sygnowany przez Nielabę. 

 

Obiekty zostały pokryte kilkoma warstwami żywicznej powłoki lakierowej - będącej wynalazkiem Nielaby - zabezpieczającej morfologię malunku. Cały proces wykonywany jest ręcznie i trwa wiele tygodni. Wszelkie pozorne niedoskonałości w strukturze nawierzchni obiektów są tak naprawdę celowym wyrazem artystycznego, naturalnego zachowania i opracowywania olejów malarskich na gruncie dzieła. 

 

Żywiczna powłoka lakierowa pokrywająca malunek jest odporna na UV i warunki atmosferyczne. Ze względu na różne kalibracje monitorów komputerowych i urządzeń mobilnych, rzeczywiste kolory obiektów mogą się nieznacznie różnić od pokazanych na stronie. metallic fractal

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


universe

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcejfloating colours

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


time

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


nº 1 & nº 2

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


summer

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


winter

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


spring

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcejautumn

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej


 

          © Martin Nielaba – All rights reserved

  CONTACT

 

  Warsaw, Poland   

 

  info@martin-nielaba.com

 

  (+48) 698 864 463